Programy, wtyczki i narzędzia, dzięki którym z łatwością przygotujesz własny kurs online i nie tylko!

Kwestie techniczne to jedna z najczęstszych przyczyn odwlekania, a nawet całkowitej rezygnacji ze stworzenia własnego kursu online! Dlaczego? Wiele osób zupełnie nie czuje się na siłach by samodzielnie tworzyć strony, montować nagrania, czy zgłębiać tajniki programowania. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne! Na rynku istnieje obecnie wiele programów, wtyczek i innych narzędzi, które mogą znacznie ułatwić nam pracę i pomóc w przygotowaniu kursu nawet tym osobom, które nie mają szczególnej wiedzy i umiejętności technologicznych.

W tym poście przedstawiam Ci zestaw narzędzi dzięki którym możesz zupełnie samodzielnie, od podstaw stworzyć własny kurs online. Dodatkowa dobra wiadomość jest taka, że większość z nich posiada bezpłatne wersje, a w Internecie znajdziesz mnóstwo tutoriali, które krok po kroku pokażą Ci jak z nich korzystać. Wszystkie propozycje podzieliłam na wygodne kategorie, a klikając w każdą z poniższych nazw przejdziesz od razu na strony producentów, gdzie pozyskasz więcej informacji na temat prezentowanych tu programów. Jesteś gotowy? Zapraszam!

 

Tworzenie stron sprzedażowych

>> ClickFunnels – wypróbuj 14 dni Free Trial, najlepsze narzędzie typu „drag and drop” do budowania stron sprzedażowych oraz lejków marketingowych. Stworzysz tu również prostą stronę dla Twoich kursantów. Wszystko będziesz mógł dokładnie mierzyć poprzez wewnętrzne statystyki.

>> WordPress – bezpłatne, zapewne dobrze Ci znane oprogramowanie umożliwiające stworzenie strony sprzedażowej i kursowej na własnej domenie. Pozwala na dużą elastyczność, jeśli chodzi o wykorzystanie różnorakich szablonów, zapewnia responsywność gotowej strony i umożliwia udostępnianie różnego rodzaju plików, zarówno w formie video, jak i audio czy pdf.

>> Landingi – Z tego linku dostaniesz 15% raboatu!! Landingi, to intuicyjne narzędzie przeznaczone do tworzenia stron zapisu (tak zwanych Landing Pages), gdzie użytkownicy będą mogli dokonać zapisu na listę osób zainteresowanych kursem lub pobrać darmowego e-booka będącego elementem Twojej kampanii promocyjnej.

>> OptimizePress – kreator umożliwiający szybkie i bezproblemowe stworzenie motywu do strony sprzedażowej. Pozwala na dostosowanie poszczególnych elementów, wybór odpowiednich kolorów, czy fontów.

>> Easy Digital Downloads – wtyczka umożliwiająca obsługę sprzedaży na stronach utworzonych na WordPressie. Pomaga śledzić zachowania klientów i umożliwia dostęp do szczegółowych statystyk.

 

Tworzenie materiałów kursowych

>> Adobe Premiere Pro CC, iMovie – programy umożliwiające obróbkę i montaż materiałów video. Korzystanie z każdego z nich wymaga pewnych umiejętności, ale przy odrobinie praktyki z pewnością poradzisz sobie ze stworzeniem prostych nagrań kursowych. Programy dedykowane są kolejno systemom Windows i macOS.

>> Camtasia – program do nagrywania pulpitu, co ogromnie przyda Ci się przy tworzeniu kursu uczącego umiejętności technicznych np. tworzenia reklam na Facebooku, czy obróbki materiałów video.

>> Audacityteam – program do nagrywania dźwięku, przydatny do tworzenia lekcji w formie audio.

>> Soundcloud – serwis umożliwiający hosting treści audio.

>> Canva – darmowe narzędzie do tworzenia grafik, które będziesz mógł wykorzystać zarówno do tworzenia materiałów promocyjnych, jak i do projektowania zeszytów ćwiczeń, arkuszy, czy dodatkowych e-booków dla swoich kursantów. Canva posiada wiele użytecznych szablonów, które dzięki mnogości różnych opcji możesz dostosować do własnego gustu i potrzeb.

 

Udostępnianie materiałów kursowych

>> Vimeo – intuicyjny serwis umożliwiający hosting video. Umieszczone tam nagrania możesz udostępniać swoim kursantom zabezpieczając je jednocześnie hasłem.

>> Click Funnels – wypróbuj 14 dni Free Trial, najlepsze narzędzie typu „drag and drop” do budowania stron sprzedażowych oraz lejków marketingowych. Stworzysz tu również prostą stronę dla Twoich kursantów. Wszystko będziesz mógł dokładnie mierzyć poprzez wewnętrzne statystyki.

>> WP Idea – wtyczka do WordPressa umożliwiająca tworzenie, obsługę i sprzedaż kursów online. Posiada bardzo intuicyjny kreator oraz pełną integrację z systemami do płatności, wystawiania faktur i wysyłki mailingu.

>> LearnDash – wtyczka do WordPressa umożliwiająca tworzenie, obsługę i sprzedaż kursów online. Posiada bardzo intuicyjny kreator platformy kursowej.

 

Realizacja kampanii e-mailowych, wysyłka materiałów e-mailem

>> Mailchimp – prosty, anglojęzyczny program umożlwiający tworzenie kampanii mailingowych, dostosowywanie szablonów mailowych, wysyłanie materiałów w formie pdf czy video oraz zautomatyzowanie wysyłki wiadomości do Twojej bazy mailingowej. Do 2000 adresów Mailchimp jest całkowicie darmowy!

>> GetResponse – system do wysyłki newsletterów posiadający polską wersję językową. Oprócz standardowych funkcji posiada możliwość tworzenia stron lądowania (wspomnianych wcześniej Landing Pages).

>> Mailer Lite bezpłatny system do wysyłki newsletterów posiadający polską wersję językową. Oprócz standardowych funkcji posiada możliwość tworzenia stron lądowania (wspomnianych wcześniej Landing Pages).

>> ActiveCampaign – bardziej zaawansowany program skierowany do wymagających użytkowników, którzy posiadają dużą bazę mailingową i chcą korzystać z bardziej rozbudowanych funkcji.

 

Płatności

>> PayPal – serwis umożliwiający dokonanie płatności w różnych walutach bez potrzeby posiadania polskiego konta bankowego. Jest szczególnie wskazany, gdy zamierzasz sprzedawać swój kurs również osobom mieszkającym za granicą.

>> Stripe – międzynarodowy, jeden z najlepszych systemów do realizacji płatności kartami płatniczymi. Umożliwia tworzenie subskrypcji, czyli płatności miesięcznych. Werunek to posiadanie konta firmowego w banku np. w UK.

>> Tpay, Przelewy24 – proste systemy do realizacji przelewów, umożliwiające również płatność kartą.

>> Fakturownia – serwis umożliwiający zautomatyzowane wystawianie faktur, dzięki czemu zdecydowanie zaoszczędzisz czas.

 

Promocja

>> FastTony.es – narzędzie, które automatyzuje kampanie na Facebooku, udostępnia i rozwija niestandardowe formaty reklamowe. Wszystko po to, aby Twoje reklamy były jeszcze skuteczniejsze, a posty – bardziej angażujące. Osobiście na FastTony przeprowadziłam jedną z najskuteczniejszych kampanii typu lead generation.

Darmowe bazy zdjęć z internetu z licencją CC0 :

 • Pixabay
 • Travel Coffe Book
 • Unsplash
 • Startup stock photos
 • Nomad Pictures
 • Pexels
 • Slon
 • Jest Rudo
 • Flickr

Bazy zdjęć z płatnymi zdjęciami:

 • Twenty20
 • Fotolia
 • Shutterstock
 • Photogenica
 • Chroma stock

 

Nagrywanie wideo dla początkujących

Mikrofony:

Oświetlenie:

 • Oprawka do lamp
 • Gotowe lampy LED zamiast soft boxów i parasolek np:

Żarówka softbox 40W = 400W 100 LED E27 z czaszą 120°

– Żarówka softbox 25W = 250W 72 LED E27 z czaszą 120°

ŻARÓWKA ŚWIATŁA STAŁEGO 125W / 600W (do softboxa lub parasolki

– Mały softbox, np. 60x60cm

Lampa diodowa do kamer PT-600b z wrotami – do domu lub w teren

Tło:

 • Zestaw do mocowania teł z poprzeczką
 • Tło fotograficzne jednokolorowe
 • Tło fotograficzne wzorzyste, kolorowe

Kamery, aparaty:

 • Aparat Canon G7X
 • Aparat SONY RX100 ver 5
 • Kamera internetowa Logitech C920
 • Telefon komórkowy z dobrą kamerą np. iPhone 6,7,8,X

Pozostałe:

 • Statyw gorillapod
 • Dyktafon ZOOM H1
 • Podłączenie kamery, aparatu do komputera – Magewell USB 3.0 HDMI Video Capture Dongle


Zaprezentowane powyżej narzędzia pomogą Ci stworzyć wymarzony kurs od A do Z. Pamiętaj jednak, że nie musisz korzystać ze wszystkich wymienionych tu propozycji! Do przygotowania naprawdę podstawowej wersji kursu wystarczy Ci jedynie  strona z ofertą i możliwością dokonania zakupu, system do wysyłki mailingu, a nawet (co jest znacznie prostsze) specjalnie stworzona grupa na Facebooku, gdzie będziesz mógł umieszczać swoje materiały edukacyjne.

Pamiętaj, że w kursie online nie jest najważniejsza forma, a wiedza jaką chcesz przekazać i efekty jakie mogą dzięki temu uzyskać Twoi klienci! Nie czekaj, aż nauczysz się obsługi wszystkich niezbędnych programów, nie szukaj wymówek i nie odwlekaj tego zadania w nieskończoność. Zacznij z tym co możesz zrobić dzisiaj. Nawet jeśli Twój pierwszy kurs nie będzie idealny to pozwoli Ci zdobyć niezbędne doświadczenie.

 

Jeśli przedstawione w tym artykule wskazówki były dla Ciebie wartościowe to będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki to napisz śmiało, odpowiem na każde z nich!

Koniecznie też udostępnij tą stronę u siebie na Facebooku, aby Twoi znajomi też do niej dotarli.

 

Pozdrawiam,
Magda 😉