Wycena kursu lub innego produktu online nie jest łatwą sprawą, szczególnie jeśli robisz to po raz pierwszy. W głowie pojawiają się różne obawy, jeśli podasz zbyt niską stawkę Twój kurs może zostać odebrany jako nie do końca profesjonalny i warty uwagi, co przełoży się nie tylko na wyniki sprzedażowe, ale również na niesłuszną ocenę Twojej pracy. Jeśli natomiast kwota będzie zbyt wysoka istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielu klientów nie będzie mogło pozwolić sobie na zakup. Jak więc znaleźć złoty środek? Co wziąć pod uwagę by dokonać odpowiedniej, adekwatnej wyceny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Pierwsze co zapewne przyjdzie Ci na myśl dokonując wyceny swojego produktu to przeanalizowanie cen, które obecnie obowiązują na rynku. Oczywiście jest to jakiś pomysł, ale osobiście nie radziłabym Ci zbyt mocno sugerować się tym co robi konkurencja. Ona również często dokonuje kalkulacji swoich produktów dość nierozmyślnie i nieadekwatnie do wiedzy jaką przekazuje! Lepiej skup się na sobie i dobrze przeanalizuj wartość jaką masz do zaoferowania swoim klientom.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jeśli jesteś osobą początkującą to prawdopodobnie będzie Cię kusić żeby podać niską cenę tylko po to, by zachęcić pierwszych odbiorców do dokonania zakupu. Niestety niska cena często jest przyczyną wielu utrudnień na dalszych etapach. Niejednokrotnie zdarza się, że klient płacący mniejsze pieniądze jest dużo bardziej wymagający i roszczeniowy, niż ten który na konkretną usługę musiał wyłożyć sporą gotówkę! Co więcej niski koszt nierzadko jest przyczyną bardzo niskiej motywacji do realizacji kursu. Jeśli uczestnik musi zapłacić wyższą cenę, aby zdobyć konkretną wiedzę z reguły automatycznie staje się bardziej zaangażowany, bo zależy mu, żeby faktycznie osiągnąć obiecany efekt.
Dodatkową zaletą wyższej ceny jest to, że trafiasz w ten sposób do klientów zdecydowanych, świadomych swoich potrzeb i problemów, takich z którymi naprawdę będziesz chciał pracować. Pamiętaj, nawet jeśli kurs dobrze się sprzeda, ale Twoi odbiorcy nie będą wstanie zapłacić w przyszłości więcej niż obecne 100 czy 200 złotych to bardzo trudno będzie Ci wprowadzić droższe produkty, nawet jeśli będą bardziej rozbudowane. Dlatego podstawowa zasada brzmi: nie wyceniaj swoich produktów dużo poniżej kwot, które chciałbyś proponować w przyszłości.
Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci kwestię wyceny poniżej opisałam kilka elementów, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przystępując do tego zadania. Mam nadzieję, że dzięki nim poczujesz się bardziej pewnie i podejmiesz jak najlepszą decyzję!
Zapotrzebowanie rynku
Zdarza się tak, że klienci sami sugerują nam stworzenie kursu o konkretnej tematyce, bo na rynku nie ma nic, co spełniałoby ich oczekiwania. Jeśli osób pragnących danej wiedzy jest dużo i trudno znaleźć podobne, dobre jakościowo produkty to znak, że możesz wycenić swój kurs czy poradnik trochę drożej. Jest to w końcu materiał wypełniający konkretną niszę!
Zakres tematyczny
Nie polecam Ci tworzenia kursów o szerokim zakresie tematycznym. Jeden kurs powinien dotyczyć jednego wybranego problemu, tylko wtedy będziesz mieć naprawdę dużą szansę na to, że Twoi kursanci otrzymają oczekiwane efekty. Poruszanie pełnej palety zagadnień sprawia, że klienci niejednokrotnie czują się przytłoczeni nadmiarem nowej wiedzy i w efekcie po prostu rezygnują z dalszej realizacji kursu. Jeśli jednak Twój produkt będzie poruszał kilka ważnych i rozbudowanych aspektów danego tematu to koniecznie uwzględnij to przy swojej wycenie.
Forma i dodatkowe materiały
Możesz stworzyć prosty kurs mailowy, możesz również przygotować specjalną platformę z nagraniami wideo i dodatkowymi materiałami do pobrania. Każda z tych opcji, jeśli tylko będzie zawierać wartościową wiedzę spełni swoje zadanie, jednak ich wycena będzie wyglądać nieco inaczej. Stworzenie rozbudowanej formy zajmie Ci zdecydowanie więcej czasu, dodatkowo każdy z pozakursowych elementów stanowić będzie dodatkową wartość dla uczestnika, dlatego taki produkt zdecydowanie powinien być oferowany w odpowiednio wyższej cenie. Podobnie możesz postąpić sprzedając w ramach zakupu e-booka dodatkowe notatki wizualne lub dostęp do nagrań z webinarów uzupełniających daną tematykę.
Grupa docelowa
Inaczej wycenisz kurs, czy poradnik kierowany do studentów, inaczej ten stworzony z myślą o przedsiębiorcach, czy doświadczonych inwestorach. Proponując konkretną kwotę musisz wziąć pod uwagę status materialny swojej grupy docelowej. Studenci z pewnością nie kupią kursu, który kosztuje 2000 zł, a przedsiębiorcy prowadzący międzynarodowe firmy mogą mieć poważne wątpliwości co do wartości kursu o zwiększaniu sprzedaży za 300 zł. Grupa docelowa jest bardzo ważną kwestią, której nie można pominąć.
Poziom zaawansowania
Dzielę kursy na podstawowe, zawierające ogólną, powszechnie dostępną wiedzę i autorskie, które przeznaczone są dla uczestników bardziej zaawansowanych i zawierają bardziej wyselekcjonowane informacje. Jeśli przygotowując swoje materiały korzystasz z własnych badań i samodzielnie opracowanych schematów, dzielisz się unikalnymi poradami i udostępniasz dodatkowe materiały (np. e-booki) będące uzupełnieniem przekazanej wiedzy to zdecydowanie cena Twojego kursu powinna być wyższa niż standardowe kilkaset złotych!
Bezpośrednia praca z klientem
Nie jest tajemnicą, że sprzedaż i przebieg niektórych kursów może zostać zautomatyzowana (szczególnie gdy wypuszczasz na rynek ich kolejne edycje). Twoje zaangażowanie nie jest wtedy tak duże, jak w przypadku, gdy cały proces na bieżąco realizujesz wraz ze swoimi klientami (na przykład udzielając się każdego dnia w specjalnie utworzonej grupie na Facebooku lub przeprowadzając drobne konsultacje mailowe). Jeśli kurs wymaga od Ciebie ciągłej aktywności i bardzo dużej dyspozycyjności to zdecydowanie warto zaproponować wyższą kwotę, która będzie dla Ciebie satysfakcjonująca nawet gdy praca z Twoimi studentami bardzo Cię pochłonie.
Czas trwania kursu
W tym przypadku zasada jest prosta, im dłuższy kurs, tym wyższa cena. Mimo wszystko nie polecam Ci przesadzać z jego długością. Pamiętaj, że z każdym tygodniem coraz trudniej jest utrzymać uwagę i zaangażowanie uczestników. Optymalny czas to od 14 do 30 dni ciągłej pracy lub modułowo do 8 tygodni.
Mimo wszystkich aspektów jakie wymieniłam powyżej musisz pamiętać, że ostatecznie trafność Twoich cen zweryfikuje rynek. Jeśli Twój kurs czy jakikolwiek inny produkt mimo dobrej promocji spotka się z naprawdę niskim zainteresowaniem powinieneś dokładnie przeanalizować przyczynę takiego stanu. Być może to znak, że nieodpowiednio zakomunkowałeś swoją ofertę i niedostatecznie podkreśliłeś wartość jaką masz do przekazania. Istnieje też prawdopodobieństwo, że cena na jaką się zdecydowałeś została źle dopasowana do Twojej grupy docelowej. Jeśli posiadasz listę mailową osób zainteresowanych Twoim produktem i wiesz, ze ostatecznie nie dokonały one zakupu spróbuj podesłać im ankietę i dowiedzieć się co było przyczyną braku transakcji. Zdobyte informacje będą dla Ciebie naprawdę cenne i mogą ogromnie pomóc Ci przy sprzedaży kolejnego produktu!
Czy wiesz, że ruszyła już sprzedaż mojej książki? Jeśli interesuje Cię tematyka tworzenia, promocji i sprzedaży kursów online to koniecznie pobierz pierwszy rozdział bezpłatnie!
Inne wpisy, którę mogą Cię zainteresować:
- Jak stworzyć kurs online?
- Jak prowadzić grupę na facebooku?
- Jak nagrać kurs online?
- Jak zarabiać na blogu?
- Jak wybrać swoją niszę?
- Branding marki
- Jak sprzedać kurs online?
- Aplikacje mobilne dla biznesu
- Jak określić grupę docelową?
- Jak zarabiać na YouTube
- Strony abonamentowe – co to jest?
- Marketing afiliacyjny – co to jest?
- Sposoby promocji kursów online