Biznes online możemy dzisiaj prowadzić z kieszeni! Nasze smartfony są tak wydajne, że mogą obrabiać filmy wideo! Na telefonach możemy zrobić już prawie wszystko. Zwłaszcza zająć się codziennymi sprawami w biznesie online.
Z pomocą przychodzą nam aplikacje dla biznesu dedykowane konkretnym zadaniom. Kilkoma tapnięciami w ekran możemy zmonotwać film, zrobić grafikę, zaplanować posty i wiele więcej.
Oczywiście to jest takie łatwe, kiedy już wybierzesz odpowiednią aplikację biznesową. Do każdej czynności znajdziesz ich kilkadziesiąt… Więc sam wybór może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego w tym wpisie chcę podzielić się z Tobą aplikacjami, które ja i mój zespół wykorzystujemy na co dzień do pracy.
1. CANVA
Jest to królowa wśród aplikacji graficznych, która świetnie zastępuje zaawansowane programy tj, Corel czy Photoshop. Nie musisz być grafikiem, znać się na kompozycji, brandingu i innych artystycznych historiach. Canva ma setki gotowych szablonów, które możesz wykorzystać tworząc post na Facebooka czy Instagrama, tworząc prezentację, pisząc e-booka czy profesjonalne CV.
Ta aplikacja dla biznesu jest dostępna w wersji bezpłatnej i w wersji PRO, które różnią się ilością dostępnych szablonów i grafik do wykorzystania w swoich projektach. Jeśli jesteś osobą początkującą to wystarczy Ci wersja bezpłatna.
Możesz z niej korzystać zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i w przeglądarce. Jeśli tworzysz własne projekty polecam pracę w przeglądarce. Wtedy projekt zrobisz szybciej i dokładniej.
Jeśli chcesz skorzystać z wersji płatnej, ale nie chcesz płacić całego abonamentu, masz możliwość prowadzenia jednego konta przez 5 użytkowników jednocześnie, wykupując roczny dostęp. Wystarczy, że znajdziesz 4 osoby, które potrzebują narzędzia takiego jak Canva i działacie razem. Jest to dużo bardziej opłacalne!
2. MONDAY
W tej aplikacji abonamentowej możesz zarządzać wszystkimi swoimi projektami i zarządzać zadaniami zespołu. Rozpisujesz projekt na zadania, planujesz kto i kiedy je wykona i odhaczasz to, co zrobione. Dzięki temu, mimo wielu rzeczy na liście, będziesz mieć wszystko pod kontrolą i spokojną głowę. Nie będziesz wtedy ciągle myśleć o zaległych sprawach, bo wszystko masz napisane i wiesz co masz robić. To bardzo poprawia jakość pracy i sprawdza się niezależnie od tego czy pracujesz stacjonarnie czy zdalnie. Jest to aplikacja, z której może korzystać kilka osób jednocześnie, więc świetnie sprawdza się w przypadku projektów, nad którym pracuje cały zespół. Zadania są spersonalizowane, dzięki czemu każdy członek zespołu wie nad czym musi w danym momencie pracować. Wszystko jest przedstawione w postaci tabeli, co bardzo ułatwia odczytywanie informacji. Do każdego zadania możesz nadać status tj.: Zrobione, W trakcie pracy czy Do zrobienia, który jest wyróżniony kolorystycznie, więc nic Ci się nie pomyli. Aplikacja ma możliwość integracji z takimi narzędziami jak: Trello, Mailchimp, Google Drive, Gmail, Excel i wiele innych. Świetnie sprawdza się możliwość komentowania konkretnych zadań. Dzięki temu nie toniemy w emailach i zbędnych plikach na Google. Jeżeli szukasz darmowej alternatywy sprawdź Asanę (dla małych zespołów darmowa wersja może wystarczyć) lub Trello.3. TOGGLE TRACK
Dzięki tej aplikacji, przede wszystkim skontrolujesz czas swojej pracy. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas pracy zdalnej pojawia się mnóstwo czynników, które nas rozpraszają i odciągają naszą uwagę od wykonywanych zadań tj. telefon, na który przychodzi co chwilę powiadomienie, gotujący się obiad, biegające dziecko, nagła wizyta sąsiadki i inne podobne zdarzenia 🙂
Przez te wszystkie rozpraszacze wydaje nam się, że pracowaliśmy cały dzień, a w rzeczywistości nie wykonaliśmy połowy zaplanowanych zadań. Staraj się wygospodarować konkretny czasu na zadanie np.: chcesz napisać post na bloga? Włącz czas w Toggle i pracuj przez godzinę. Wyłącz licznik i idź ugotuj obiad. Jeśli masz więcej czasu usiądź i przez 3-4 godziny wykorzystaj czas na maxa! Mierz czas tylko wtedy kiedy wykonujesz pracujesz. Nie wtedy kiedy rozmawiasz w trakcie pracy przez telefon ani kiedy robisz sobie herbatę. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić Twój prawdziwy czas pracy. Zdziwisz się swoim wynikiem 😉
Toggl zaprezentuje Ci raport z wykresami i czasami realizacji zadań. Możesz sprawdzać raporty za różne okresy i wyciągać wnioski lub sprawdzać postępy. Możesz je też pobrać jako plik PDF lub CSV i zachować do późniejszej analizy lub wysłać innym osobom z zespołu.
Ta aplikacja dla biznesu świetnie sprawdza się przy wdrażaniu nowych osób do zespołu zdalnego, aby dawać im feedback i sprawdzać postępy.
4. MOJO
Według raportu Digital 2020 opublikowanego przez serwis WeAreSocial, 89% użytkowników aplikacji mobilnych korzysta z aplikacji społecznościowych. W social media oprócz czytania treści, reagowania na zdjęcia, oglądamy relacje, które w przypadku Facebooka na początku nie przyjęły się, ale już w 2018 roku korzystało z nich 300 mln użytkowników.
Mojo jest aplikacją mobilną dostępną zarówno w systemie IOS jak i Android, która pomoże Ci tworzyć ciekawe relacje na Twoich mediach społecznościowych i przyciągnąć swoich odbiorców. Służy do tworzenia relacji w formie krótkiego wideo i dostępna jest w wersji podstawowej bezpłatnej i wersji PRO, płatnej.
Wersja podstawowa ograniczona jest do jednego formatu dostosowanego do relacji, a w wersji rozszerzonej mamy możliwość dostosowania rozmiaru swoich projektów do postu na Instagramie, Facebooku czy Pinterest. Wersje różnią się również dostępnością gotowych szablonów, więcej jest oczywiście w wersji płatnej 😉
Jeśli poniesie nas wena możemy stworzyć swój projekt od podstaw, bez konieczności korzystania z tzw. gotowców.
W MOJO do swoich projektów możemy:
- Dodawać swoje zdjęcia
- Wykorzystywać wcześniej nagrane wideo
- Wstawiać materiały stockowe
- Dodawać napisy o różnych fontach
- Urozmaicić projekt muzyką
- Wstawić swoje logo
- Skorzystać z różnych opcji kolorystycznych
- Określić czas trwania animacji i tym samym całego filmu
5. INSHOT
Jest to świetna alternatywa dla edytorów foto i wideo dostępnych tylko online. Podobnie jak Mojo, jest to aplikacja dla biznesu dostępna w systemie IOS i Android. Ma bardzo przejrzysty i intuicyjny feed, co ułatwia pracę przede wszystkim osobom, które korzystają z niej po raz pierwszy. Znana jest głównie jako edytor wideo ale możesz jej wykorzystywać na 3 sposoby:
- Edytor wideo
- Edytor zdjęć
- Do tworzenia kolaży zdjęć
W przypadku edytora i kolaży zdjęć, dostępne są najbardziej podstawowe funkcje tj. filtry, dodawanie tekstu, przycinanie i łączenie kilku zdjęć o różnym układzie i grubości granic.
Edytor wideo, ma natomiast dużo więcej funkcji i dlatego też ta aplikacja jest kojarzona głównie z tą opcją.
Wyróżnię dla Ciebie kilka najważniejszych opcji dostępnych w tej aplikacji:
- Łączenie kilku wideo w 1 film – możesz zmieniać kolejność, przycinać, dzielić i wyciszać dodawane wideo,
- Dodawanie muzyki – aplikacja ma sporą bibliotekę muzyki, ale możesz również dodać muzykę ze swojego urządzenia,
- Tekst – dobrze się sprawdza przy małej ilości tekstu, np. w przypadku tytułów lub podpisów do danej klatki. Możesz zmieniać czcionki, kolor tekstu czy jego tło,
- Zmiana prędkości – masz możliwość zapisania filmu w zwolnionym lub zwiększonym tempie, co świetnie się sprawdza w przypadku edycji nagrań tutoriali.
Gotowy film zostaje zapisany na Twoim urządzeniu. Masz do wyboru 3 jakości obrazu: 1080px, 720px i 640px. Po zapisaniu możesz go udostępnić na takich kanałach jak WhatsApp, Instagram, YouTube, Facebook, E-mail, Messenger i wiele innych.
6. CREATOR STUDIO
Creator Studio to bezpłatne, oficjalne narzędzie od Facebooka do publikowania i planowania swoich treści na Facebooku i Instagramie. Nie ma konieczności dodatkowego rejestrowania się, wystarczy zalogować się na swoje konto. Możemy z niej korzystać na telefonie i w przeglądarce.
Co możemy zrobić na Facebooku w Creator Studio?
- Z poziomu Creatora Studio możemy zarządzać wszystkimi Stronami/Fanpage’ami, do których mamy uprawnienia,
- Mamy możliwość publikowania lub planowania takich treści jak:
- Posty
- Relacje
- Filmy (1 lub kilka, możemy jednocześnie publikować jeden film na kilku stronach )
- Transmisje na żywo
- Mamy możliwość zaplanowania udostępnienia treści na kilka miesięcy do przodu,
- Mamy wgląd do statystyk opublikowanych już materiałów.
W przypadku Instagrama:
- Możemy obsługiwać swoje konto na Instagramie jeśli jest ono firmowe i jest połączone z naszym Fanpagem na Facebooku,
- Mamy możliwość publikowania lub planowania takich treści jak:
- Aktualności – posty, karuzele
- IGTV (Instagramowa Telewizja)
- Możemy podglądać opublikowane już materiały, które są podzielone na kategorie:
- Film
- Zdjęcia
- Karuzela (Kilka zdjęć w jednym poście)
- Relacje
- IGTV
- Z poziomu Creatora Studio nie mamy możliwości udostępniania relacji, tak jak jest to w przypadku Fanpage’a,
- Tutaj również jest opcja planowania treści (warto pamiętać o zapisaniu hashtagów)
- Udostępniając post na Instagram, możemy go automatycznie udostepnić również na swojej stronie.
Creator Studio daje nam możliwość bezpłatnego zautomatyzowania części pracy związanej z prowadzeniem swoich mediów społecznościowych. Warto planować swoje treści z wyprzedzeniem. Wtedy są one przemyślane, nic nie jest robione na ostatnią chwilę i w momencie kiedy posty będą się same publikować, my możemy zająć się innymi zadaniami. 🙂
Aplikacje dla biznesu online
Sprawdź czy u Ciebie sprawdzą się te aplikacje:
- Canva – najbardziej popularne narzędzie online do tworzenia grafiki na swoje Social Media
- Monday – planowanie zadań, z którego może korzystać cały Twój zespół
- Toggle – dokładne mierzenie i analiza czasu Twojej pracy
- Mojo – tworzenie ciekawych animacji na swoje media społecznościowe
- Inshot – aplikacja do edycji i montażu wideo
- Creator Studio – bezpłatne narzędzie do zarządzania swoimi treściami na Facebooku i Instagramie.
Daj znać w komentarzu, które z tych narzędzi używasz i jakie są Twoje ulubione aplikacje?
Inne wpisy, którę mogą Cię zainteresować:
- Jak stworzyć kurs online?
- Jak prowadzić grupę na facebooku?
- Jak nagrać kurs online?
- Jak zarabiać na blogu?
- Jak wybrać swoją niszę?
- Branding marki
- Jak sprzedać kurs online?
- Jak określić grupę docelową?
- Jak zarabiać na YouTube
- Strony abonamentowe – co to jest?
- Marketing afiliacyjny – co to jest?
- Sposoby promocji kursów online