Top 5 zasad skutecznej reklamy na Facebooku

Skuteczna reklama na Facebooku – 5 zasad

Reklama w dzisiejszych czasach jest kluczowym narzędziem docierania do nowych klientów i domykania sprzedaży. Dzisiaj przedstawię Ci 5 zasadach skutecznej reklamy na Facebooku. Dowiesz się, jak korzystać z tego narzędzia, tak aby sprzedawać. Facebook Ads to bardzo potężne narzędzie i dobrze abyś wiedział, jak z niego korzystać.

Ostrzeżenie! Facebook przyjmie od Was każde pieniądze, ale niekoniecznie zwrócą się one w postaci Twoich nowych klientów czy sprzedanych produktów. Jeśli nie masz dobrze zaplanowanej strategii i lejka marketingowego.

Jest kilka fundamentów dobrej Facebookowej reklamy i właśnie do nich będą odnosiły się poniższe zasady, o których przeczytasz:

Jeśli wolisz obejrzeć Facebook Live na ten temat, to zapraszam Cię tutaj:

1. Soczyste zdjęcie, czyli wygląd reklamy

Wiele osób planowanie swojej reklamy zaczyna od ustalenia wysokości jaką chce zapłacić za 1 klik. A to będzie przecież wynik późniejszej optymalizacji reklamy, czyli coś czym zajmiesz się na końcu. Pierwszym krokiem jest stworzeniu wizualnej części reklamy, czyli to co zobaczy Twój odbiorca. Zadbaj więc o świetną grafikę, zdjęcie.

Zdjęcie powinno być adekwatne do komunikatu, musi przyciągać uwagę, mieć soczyste kolory. Dodatkowym atutem jest, gdy pokazuje wyraźne emocje bo to przyciąga wzrok odbiorcy. Jeżeli jesteś znany swojej grupie, z którą się komunikujesz to do reklamy dorzuć swoje zdjęcie. Natomiast jeżeli grupa Cię jeszcze nie zna i reklamujesz się do tzw. cold market, to wybierz zdjęcie obrazujące problem/rozwiązanie, którego dotyczy reklama.

2. Interesujący i intrygujący tekst główny

Kolejnym punktem w realizacji skutecznej reklamy jest jej tekst (główny, który musi być interesujący intelektualnie i intrygujący, czyli nasycony emocjonalnie. Aby taki test napisać potrzebujesz dobrze znać grupę docelową, jej potrzeby, problemy, aspiracje itd.

Chcąc mieć pewność, który ze stworzonych tekstów jest najlepszy przeprowadź split test, nie zakładaj wyniku według własnych przypuszczeń – sprawdź to. Dzięki temu dowiesz się, który tekst jest lepszy, który powoduje, że więcej osób klika w reklamę, a co za tym idzie np. przechodzi na stronę docelową. Musisz mieć kilka opcji, aby móc wybierać.

Używaj emotikonek. HubSpot podaje, że masz o 50% więcej szans, że ktoś polubi Twój post, i 30% więcej, że ktoś skomentuje, jeśli użyłeś emotikonek. Wykorzystuj case study, jeżeli ktoś z Twoich klientów odniósł sukces – zrób z tego reklamę! To pokazuje, że Twój produkt/usługa działa.
W tekście musi być zawarte również silne CTA – wezwanie do działania, to bardzo ważne. Napisz co konkretnie chcesz, aby dana osoba zrobiła np. zapisała się na webinar, pobrała PDF, kupiła produkt.

3. Mocny i konkretny nagłówek

Nagłówek w reklamie na Facebooku jest pod zdjęciem. To ten mocno wyboldowany i najbardziej widoczny tekst z całej reklamy. Badacze z SP-team w 2016 zbadali, że nawet 80% osób oglądając reklamę na Facebook’u nie czyta więcej niż właśnie nagłówek. Oznacza to, że większość osób zobaczy zdjęcie oraz nagłówek, i na tej podstawie podejmie decyzję czy kliknąć w reklamę.

Pisząc nagłówek zadbaj, o konkretne wskazanie co otrzyma (język korzyści) osoba klikając w link. Jeżeli reklamujesz wydarzenie napisz koniecznie gdzie i kiedy się odbędzie oraz jakie korzyści niesie uczestnictwo w tym wydarzeniu. Na poziomie nagłówka również rób split testy.

4. Właściwie dobrany guzik

Pod każdą reklamą masz możliwość dodać guzik CTA, czyli wzywający do działania. Bardzo ważne jest dobranie guzika do całości reklamy oraz typu grupy docelowej, której zostanie ona wyświetlona. Standardowo masz takie możliwości: pobierz, kup teraz, dowiedz się więcej, zapisz się, dotuj, zarezerwuj, aplikuj, skontaktuj się, i więcej.

Gdy wyświetlasz reklamę w dość zimną grupę docelową użycie guzika „kup teraz” może okazać się ryzykowne i odstraszyć potencjalnych klientów. Mogą obawiać się, że po wykonaniu „kilka” będą musieli coś kupić. A przecież nie o to chodzi by od Ciebie uciekli ☺ Lepiej dać bezpieczniejszą opcję wybierając przycisk „dowiedz się więcej”. A kiedy już będą na Twojej stronie pokierujesz ich uwagą dalej, plus zastosujesz remarkting.

5. Skuteczna reklama z wideo

Wdróż Facebook Live video Ads, czyli wypromuj nagrany wcześniej Facebook Live i stwórz z niego Twoją reklamą. Pamiętaj, że poprzez wideo budujesz relację, ludzie mogą szybciej Cię poznać, polubić, zaufać Ci, a to jest najlepsza reklama!

Gdy ktoś oglądał Twoje wideo nawet 3 minuty, to już wiesz, że czymś przykułeś jego uwagę. Reklama wypromowana do stworzonego w oparciu o oglądających wideo, custom audience niekoniecznie będzie tańsza, ale jest duża szansa, że będzie bardzo skuteczna.

Teraz już znasz podstawowe, facebook’owe tricki i możesz zacząć tworzyć swoją, skuteczną reklamę. Trzymam mocno za Ciebie kciuki!

 

Jeśli przedstawione w tym artykule wskazówki były dla Ciebie wartościowe to będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki to napisz śmiało, odpowiem na każde z nich!