Jak rozruszać Grupę na FB! Poznaj 13 Działań i 8 Tipów

Grupa na Facebooku to doskonałe miejsce, aby nawiązać relację z osobami o podobnych zainteresowaniach, poznać ich opinie i potrzeby.

Coraz więcej przedsiębiorców zakłada grupy dla swoich klientów i chce, żeby prężnie działały, były „żywe”. Musisz więc wiedzieć jak postępować by zaangażować społeczność.

Kilka ważnych faktów na temat grup:

  • każdy użytkownik Facebooka może założyć grupę
  • są trzy rodzaje prywatności grupy: publiczna, zamknięte, tajna
  • kiedy dołączasz do jakiejś grupy lub zamieszczasz w niej post, Twoi znajomi, którzy tez do niej należą mogą zostać poinformowani
  • gdy zdecydujesz się opuścić grupę nikt nie zostanie poinformowany
  • w grupie możesz przeprowadzać transmisje na żywo, zakładać wydarzenia, publikować posty, zdjęcia, pliki
  • gdy grupa osiągnie 5000 członków nie można zmienić ustawień prywatności z bardziej na mniej restrykcyjne np. z tajnej na zamkniętą

 

Dołącz do grupy, którą ja prowadzę i oceń jak mi idzie wdrażanie tych rekomendacji, które przygotowałam:

 

Mam dzisiaj dla Ciebie 13 działań, które pomogą każdemu w prowadzeniu własnej, facebookowej grupy. Oto one:

  1. Przypnij powitalny post na górze strony i zaangażuj nowe osoby w grupie do działania. Poproś nowych gości o przedstawienie się i Ty również powiedz im “cześć”.

2. Wykorzystywanie postów cyklicznych, tematycznych. Pozwól użytkownikom grupy się wypromować! Np. W każdy wtorek zamieść post, w którym członkowie grupy opisują co udało się im osiągnąć w minionym tygodniu.

3. Dokumenty, pliki, szablony, wzory, linki – dołączaj wszystko co może się przydać innym do szybszego osiągnięcia rezultatów.

4. Planowanie eventów i informowanie (webinar’ów, live’ów). Informuj uczestników grupy kiedy, gdzie i co się wydarzy. Ludzie lubią wiedzieć jakie są możliwości rozwoju w danym temacie.

5. Facebook Live! To zwycięzca tej listy 🙂 Podczas takiego live’a możesz nawiązać kontakt ze wszystkimi uczestnikami, wyrazić swoje zdanie, przekazać część merytoryczną, aby pomóc się im rozwinąć. Fb live pozwala na nawiązanie bliższych relacji z członkami grupy.

6. Odpowiadaj – nigdy nie zostawiaj pytań członków grupy bez odpowiedzi. Wspieraj ich i kieruj w odpowiednie miejsca.

7. Ludzie uwielbiają być pytani – pytaj! Pytaj o radę, o to gdzie iść, co przeczytać, co inni polecają, co lubią. W ten sposób zaangażujesz społeczność i bardziej ich poznasz. Dowiesz się co lubią i kim są.

8. Rekomenduj np. książki. Poprzez rekomendacje nie tylko dajesz grupie możliwość poznania Twoich źródeł wiedzy, ale też im możliwość wypowiedzenia się. Razem rozbudujecie listę wartościowych pozycji do przeczytania.

9. Organizuj konkursy wewnątrz grupy. Oczywiście z nagrodami 🙂

10. Twórz rankingi. Zauważaj najbardziej aktywnych członków grupy. Chwal tych, którzy są najbardziej aktywni. Niech zostaną docenieni.

11. Dziel się historiami sukcesu, to tzw. success story. Opowiadaj o tym co Tobie, bądź Twoim znajomym udało się osiągnąć, nich inni wiedzą, że każdy może. Wystarczy tylko odrobina dobrej woli.

12. Porównuj przed i po. Pokazuj różnice oraz efekty. Jeśli prowadzisz salon kosmetyczny pokaż jak klientka wyglądała przed makijażem i po makijażu. Niech ludzie docenią Twoje zdolności.

13. Cytaty. Pamiętaj nie mogą to być „gołe” cytaty. Skomentuj je. Pokaż siebie jako eksperta dodając własną opinię.

 

Jeśli wolisz obejrzeć Facebook Live na ten temat, to zapraszam Cię tutaj:

 

Poza tymi 13 działaniami, które koniecznie musisz zastosować w swojej grupie przekazuję jeszcze 8 tipów do wykorzystania:

1. Dawanie wartości. Wszystko co robicie, musi płynąć z waszego serducha!

2. Bądź aktywny. Patrz co możesz zrobić dla innych.

3. Bądź realny, dziel się również swoimi niedoskonałościami.

4. Czytaj i słuchaj. Przyjmuj członków grupy takich jakimi są.

5. Bądź ekspresyjny, używaj emotikonek.

6. Używaj różnych formatów. Nie tylko tekst istnieje na Facebooku.

7. Bądź dobrym gospodarzem. Witaj gości

8. Rozmawiaj z członkami grupy, a nie mów do nich. Nie jesteś ich szefem!

 

Pamiętaj, że stworzenie właściwej atmosfery w grupie to podstawa. Członkowie muszą czuć, że grupa jest dla nich przyjazna i otwarta. Według HubSpota wystarczy jedna uśmiechnięta buźka, aby zwiększyć polubienia posta o 50% a komentarzy i udostępnienia o  ponad 30%. Dodatkowo, przy okazji używania emotikonek doskonale możesz pokazać w jakim jesteś nastroju i atmosfera w grupie staje się bardziej przyjazna. Czyli same plusy!  

To jak? Zaczynasz już dzisiaj?

 

Jeśli przedstawione w tym artykule wskazówki były dla Ciebie wartościowe, to będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki to napisz śmiało, odpowiem na każde z nich!

 

P.S. Pamiętaj, aby stworzyć regulamin grupy! To bardzo ważne.