Poznaj 5 najważniejszych powodów, dla których warto tworzyć transmisje live. Dowiedz się, jakie rodzaje live’ów są najpopularniejsze oraz jak się do nich przygotować.
Zależy Ci na rozwoju firmy, rozpoznawalności marki, albo budowaniu wizerunku eksperta? Masz stronę WWW, udzielasz się w mediach społecznościowych, jednak chcesz rozwijać się szybciej i szukasz na to nowych sposobów? Jeśli tak, to wypróbuj transmisje live na Facebooku! Nie bez powodu specjaliści social media, jak i influencerzy zachęcają do tej formy komunikacji z odbiorcami. Live’y mają potencjał, który zdecydowanie warto wykorzystać dla promocji swoich działań w sieci.
Już od kwietnia 2016 roku transmisje live są dostępne dla każdego użytkownika Facebooka. Na początku z miesiąca na miesiąc pojawiało się coraz więcej streamingów, by dziś live’y stały się jednym z lepszych sposobów komunikacji na Facebooku. Badania wykazują, że treści video nie tylko przyciągają odbiorców, ale angażują ich na dłużej. Tym samym wykorzystanie transmisji live do działań marketingowych to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Dlaczego warto? Chociażby dla 5 najważniejszych powodów: zwiększania zasięgów organicznych, budowania wizerunku eksperta, nawiązywania relacji z odbiorcami, doskonałego sposobu na sprzedaż, czy udostępniania wartościowych treści innym.
Zalety robienia transmisji live na Facebooku
Zwiększanie zasięgów organicznych
To, że zasięgi organiczne na Facebooku są dramatycznie ucinane, wie już każdy, kto aktywnie działa na tym portalu. Nie warto jednak załamywać rąk, tylko szukać nowych rozwiązań. Wykorzystanie Facebook Live gwarantuje darmowe zwiększenie zasięgów i dotarcie do większej liczby odbiorców. Co więcej, takie angażujące treści, jak video często są udostępnianie, a to także pozytywnie wpływa na statystyki fanpage, liczbę fanów, czy polubienia postów. Zamiast tworzyć kolejny post z grafiką, przełam się i wypróbuj transmisję na żywo. Od razu zauważysz różnicę!
Budowanie wizerunku eksperta
Skoro live’y zwiększają zasięgi organiczne, to dlaczego by nie wykorzystać ich do budowania wizerunku eksperta? Regularne zamieszczanie wartościowych transmisji na temat nowinek z branży, czy edukujących odbiorców z określonej dziedziny sprawi, że krok, po kroku wypozycjonujesz się na eksperta. By to osiągnąć ważna jest systematyczność, chęć dzielenia się wiedzą, jak i nawiązywanie relacji z odbiorcami, o której wspomnę poniżej.
Nawiązywanie relacji z odbiorcami
Przewaga transmisji live nad postami na Facebooku jest oczywista. Tutaj wszystko rozgrywa się na żywo. To zupełnie inny sposób interakcji, który ułatwia nawiązywanie bliższych relacji z odbiorcami. Na bieżąco możesz przywitać się z osobami, które cię oglądają, a także odpowiadać na nurtujące pytania. W czasie live’a pokazujesz siebie i zmniejszasz dystans. Jesteś tu i teraz, prawie tak, jakbyś właśnie wybrał się na kawę ze swoimi klientami. Dajesz im się poznać, ale także dowiadujesz się więcej o osobach, które są w Twojej społeczności, a ta wiedza jest bezcenna!
Udostępnianie wartościowych treści
Transmisje na żywo to wygodny sposób, by dzielić się swoją wiedzą. Dzięki skorzystaniu z programów takich jak OBS Studio możesz puścić w tle prezentację, co znacznie ułatwi odbiorcom zrozumienie tego, co chcesz im przekazać. Dzięki temu, że jesteś na żywo, możesz także odpowiadać na bieżąco na pojawiające się pytania. To wygodne rozwiązanie, które daje Ci także informację zwrotną o tym, jakich jeszcze informacji potrzebują Twoi odbiorcy, bądź co im sprawia trudność. Tę wiedzę możesz wykorzystać przy tworzeniu nowych produktów lub usług.
Doskonały sposób na sprzedaż
Facebook Live świetnie sprzedaje. Wystarczy tylko spojrzeć na wszystkie powyższe zalety: zwiększenie zasięgów, budowanie wizerunku eksperta, nawiązywanie relacji z odbiorcami, czy możliwość udostępniania wartościowych treści w formie video. Regularnie prowadząc transmisje zyskujesz zainteresowanie, jak i zaufanie swoich klientów. Twoja marka staje się bardziej rozpoznawalna, co wpływa pozytywnie na sprzedaż. Wykorzystywanie live’ów do celów marketingowych przynosi świetne rezultaty, szczególnie jeśli dajesz swoim odbiorcom wartościowe treści, ale i masz produkty/usługi, które potem możesz zaproponować klientom.
Formaty transmisji na żywo
Transmisje live to ogrom możliwości. Dostosuj typ transmisji do celu, jaki ma ona spełniać. Zastanów się, co spodobałoby się odbiorcom, bądź zapytaj, jakimi treściami byliby zainteresowani. Przedstawiam kilka formatów Facebook live, którymi szczególnie warto się zainteresować:
Tutoriale
Czyli materiały edukacyjne, w których pokazujesz, jak coś zrobić. Taki rodzaj transmisji live sprawdzi się w wielu branżach. Tutoriale są świetne nie tylko do budowania wizerunku eksperta, czy nawiązywania relacji z odbiorcami, ale także i do sprzedaży. To tutaj możesz zaprezentować swój produkt, czy odesłać odbiorców do swojej usługi, która będzie rozwiązaniem ich problemu. Tego typu transmisje często przeprowadza Ola Gościniak, czyli Jestem Interaktywna
Wywiady
Spełniają one zazwyczaj funkcję edukacyjną, ale także dodatkowo zwiększają zasięgi na fanpage. Zazwyczaj taki wywiad jest reklamowany zarówno przez prowadzącego, jak i gościa. Tym samym obydwie strony mogą wzajemnie się wypromować i dotrzeć do nowych grup odbiorców. To zwiększa świadomość Twojej marki. Wywiad edukuje klientów, ale także umacnia wizerunek eksperta w danej branży. Przykład popularnej serii wywiadów to oczywiście mój podcast Marketing MasterClass, ale to nie ta forma więc polecam Mariusz Łodyga Show na fanpage sprawny.marketing!
Przegląd newsów
Cykliczne live’y z przeglądem newsów sprawdzą się w wielu profesjach. To doskonały sposób, by pokazać, że jesteś na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze swojej branży i co więcej – z przyjemnością dzielisz się wiedzą z innymi. Takie rozwiązanie sprawia, że błyskawicznie zapadasz w pamięć, jako ekspert z danej dziedziny. Ze swojego przeglądów newsów słynie między innymi sprawny.marketing.
Prezentacja produktu
Gdy masz swój produkt bądź usługę bardzo często pojawiają się pytania na ten temat. Zamiast odpowiadać każdemu po kolei, możesz przeprowadzić transmisję live i opowiedzieć więcej o swoim produkcie. Takie rozwiązanie ma wiele plusów: począwszy od wyższych zasięgów organicznych, poprzez większe zaangażowanie odbiorców w uczestnictwie w wydarzeniu, a skończywszy na promocji. Tym razem nie pisz długiego posta, a połącz się i powiedz to na żywo.
Pogadanka
To Ty tworzysz swój biznes online i decydujesz, na ile dasz się poznać swoim klientom. Jeśli masz silną markę osobistą, to z powodzeniem możesz tworzyć live’y z pogadankami, na których opowiesz, co się działo u Ciebie w firmie, czy poruszysz inne ważne dla siebie tematy. Przykładami takich transmisji jest np. Kawa z Budzyńską.
Sesje Q&A
Sesje Q&A to ten typ transmisji live, który przydaje się we wszelkich akcjach sprzedażowych, czy wyzwaniach. Warto wcześniej się do niego przygotować zapisując wszystkie pojawiające się pytania od klientów, by konkretnie odpowiedzieć na nie na żywo. Serię tego typu znajdziesz na mojej bezpłatnej grupie na Facebooku: WOW Kursy Online Formuła [FREE], zatytułowaną Poranna kawka z Magdą.
Wykład
Facebook live na konkretny temat – ja zazwyczaj takie prowadzę, merytoryczne wykłady.
Jak się przygotować do transmisji live na Facebooku?
Każdy live wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź, co zrobić, krok, po krok, by przeprowadzić świetną transmisję na żywo.
1. Plan transmisji
Przygotuj się do transmisji. Zapisz na kartce, o czym chcesz powiedzieć, oraz w jakiej kolejności to zrobisz. Dzięki temu unikniesz niespodzianek, a całość będzie przebiegała płynnie i bez stresu, że o czymś zapomnisz.
2. Przygotuj materiały
Stwórz prezentacje, a także zapisz linki do których chcesz odesłać odbiorców. Pomyśl, co może Ci się przydać w czasie live’a i wszystko przygotuj odpowiednio wcześniej.
3. Poznaj programy
Jeśli robisz transmisję z komputera stacjonarnego, to możesz skorzystać z takich programów, jak OBS Studio, czy Wirecast. Dzięki nim pokażesz prezentację, poprowadzisz transmisję z kilku kamer, czy bez problemu będziesz streamować swój pulpit. To ostatnie szczególnie się przyda, gdy nagrywasz tutorial bądź wyjaśniasz techniczne zagadnienie.
4. Ustal dogodną datę i godzinę
Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalna godzina na transmisję na żywo. To wszystko zależy od Twojej grupy odbiorców. Sprawdź statystyki albo zapytaj się np. za pośrednictwem ankiety , jaka godzina byłaby dla nich najlepsza.
5. Promuj live
Nie zapomnij o poinformowaniu społeczności o live. Możesz to zrobić na kilka sposobów poprzez:
–zaplanowanie transmisji – zainteresowane osoby dostaną powiadomienie 15 minut przed jej rozpoczęciem.
–posty w mediach społecznościowych – tego samego dnia daj znać, że na fanpage pojawi się transmisja na żywo. Napisz, dlaczego warto się na niej pojawić.
– wydarzenie na Facebooku – już kilka dni wcześniej utwórz wydarzenie na FB i promuj na nim live wśród wybranej grupy odbiorców.
Dowiedz się więcej!
Jeszcze więcej na temat transmisji na żywo dowiesz się z mojej rozmowy z Piotrem Królem (Wszystko o transmisjach FB Live – gość Piotr Król).
Czy warto robić live’y? Zdecydowanie tak! Transmisje na żywo to doskonały sposób na zwiększenie zasięgów, budowanie wizerunku eksperta, czy nawiązywanie relacji z odbiorcami. Dzięki transmisjom live możesz lepiej i szybciej rozwijać swój biznes. To darmowe rozwiązanie, któremu zdecydowanie warto dać szansę!
Daj znać w komentarzu, czy już tworzysz transmisje live? W przypadku odpowiedzi twierdzącej napisz, co Ci to dało. A może ciągle zwlekasz? Podziel się swoimi obawami.
Jeśli uważasz, że ten tekst przyda się innym, to udostępnij go i wyślij dalej w świat.
Inne wpisy, którę mogą Cię zainteresować:
- Jak stworzyć kurs online?
- Jak prowadzić grupę na facebooku?
- Jak nagrać kurs online?
- Jak zarabiać na blogu?
- Jak wybrać swoją niszę?
- Branding marki
- Jak sprzedać kurs online?
- Aplikacje mobilne dla biznesu
- Jak określić grupę docelową?
- Jak zarabiać na YouTube
- Strony abonamentowe – co to jest?
- Marketing afiliacyjny – co to jest?
- Sposoby promocji kursów online