Promocja kursu online – wyzwanie dla twórcy
Przygotowanie wartościowego kursu online jest co prawda bardzo złożonym procesem, ale to jego późniejsza promocja jest dla twórców (szczególnie tych początkujących) największym wyzwaniem! Pytań, które pojawiają się w głowach debiutantów jest nieskończenie wiele: Gdzie się reklamować? Jak to robić? W jaki sposób przekonać swoich odbiorców, że kurs jest warty zakupu? Co zrobić, by zechcieli mi zaufać? Jak uniknąć nachalności zachowując przy tym pełną skuteczność? Czy Ty również borykałeś się kiedyś z podobnymi problemami? A może podobne pytania zadajesz sobie do dzisiaj?
Niezależnie od tego, czy jesteś osobą początkującą, czy też od dłuższego czasu aktywnie sprzedajesz swoje kursy online w dzisiejszym artykule znajdziesz sposoby, które będziesz mógł śmiało wykorzystać w swoim biznesie. Każdy z nich pomoże Ci nie tylko zwiększyć Twoją sprzedaż, ale również wzmocni Twoją ekspercką pozycję i zapewni zaufanie potencjalnych klientów. Jesteś gotowy? Zapraszam do lektury!
10 sposobów na promocję kursu online
1. Artykuły na Twoim blogu powiązane z tematyką kursu
Jeśli masz bloga to świetnie się składa, bo prawdopodobnie posiadasz również bazę osób wstępnie zainteresowanych Twoim kursem. Musisz jednak pamiętać, że ciekawa tematyka, którą będziesz proponować to nie wszystko. Aby w pełni cieszyć się z osiągniętych wyników sprzedażowych powinieneś uaktywnić swoją społeczność i pokazać jej uczestnikom jakie problemy będą mogli rozwiązać dzięki udziale w Twoim kursie.
Przygotowanie 2-4 świetnej jakości artykułów, które bez wchodzenia w szczegóły poruszą zagadnienia przedstawione w kursie zwiększą zainteresowanie Twoich odbiorców i sprawią, że będą chcieli więcej! Jeśli Twoje szkolenie online dotyczyć będzie technik pomocnych w nauce języka obcego to w jednym z takich artykułów możesz opowiedzieć o tym, dlaczego warto systematycznie przyswajać nowe słowa i w jakim celu stosuje się różne techniki, a w drugim tekście dość ogólnie zaprezentować jedną z metod, które będziesz omawiać podczas kursu. Oczywiście na końcu każdego z takich wpisów warto dodać wezwanie do akcji, które zachęci czytelnika do zapoznania się z ofertą i dołączenia do grona uczestników.
2. Zaangażowanie odbiorców w proces tworzenia
Nie wiem, czy wiesz, ale ludzie bardzo chętnie uczestniczą w procesie powstawania produktu, na który czekają! Jeśli Twoi odbiorcy będą mieli wpływ na finalny kształt Twojego kursu to prawdopodobieństwo, że go zakupią znacznie się zwiększy. Jeszcze w trakcie tworzenia pytaj ich więc o to jakie tytuły modułów są dla nich najbardziej przyciągające, jaka oprawa graficzna najbardziej przykuwa wzrok lub o to jaka powinna być nazwa kursu by w pełni odpowiadała przedstawionej w nim tematyce. Zaangażowanie w proces tworzenia wpływa też na dalszą aktywność klientów!
3. Prezentowanie kulis powstawania kursu
Wszyscy uwielbiamy podglądać kulisy rozmaitych wydarzeń, Twoi klienci również! Pozwól im więc podejrzeć backstage swojej pracy. W jaki sposób? Możesz wrzucić na swój fanpage zdjęcie przedstawiające kulisy nagrań, udostępnić fragment gotowego video lub niewielką część jednego z przygotowanych ćwiczeń, a także poinformować swoich odbiorców o obecnym etapie Twojej pracy i o tym, z czego już na ten moment jesteś dumny. Pamiętaj, że proces twórczy jest bardzo ekscytujący i właśnie na tym etapie często zapada decyzja o zakupie!
4. Udostępnienie darmowego e-booka lub organizacja wyzwania
Chcesz by Twoi klienci mieli pewność, że Twój kurs zapewni im odpowiednie rezultaty? Dostarcz im efektów zanim jeszcze go kupią! To nie żart, naprawdę możesz to zrobić. Pomyśl nad stworzeniem bezpłatnych materiałów zwierających wstępną wiedzę potrzebną do przejścia pierwszego kroku jaki musi wykonać uczestnik kursu. Możesz to zrobić udostępniając swoim odbiorcom darmowego e-booka bądź zapraszając ich do wzięcia udziału w kilkudniowym wyzwaniu. Jeśli Twoi klienci jeszcze przed startem kursu zdobędą wiedzę i zobaczą konkretne rezultaty to z pewnością będą chcieli osiągnąć ich jeszcze więcej!
5. Regularna wysyłka przemyślanych newsletterów
Wiele osób jest przekonanych, że aby sprzedać kurs wystarczy wysłać jednego lub dwa maile z linkiem do oferty. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie i zazwyczaj przynosi bardzo mierne rezultaty. Newslettery, które będziesz wysyłać do swoich klientów oczywiście muszą być efektywne (czyli prowadzić do sprzedaży), ale przede wszystkim powinny być wartościowe.
Przygotowując kolejne wiadomości skup się na rozwianiu potencjalnych obaw związanych z zakupem Twojego kursu, przedstawieniu rekomendacji swoich dotychczasowych klientów, przypomnieniu odbiorcom o wartościowych bonusach stworzonych specjalnie dla uczestników kursu, czy zaprezentowaniu case study osób, które osiągnęły określone rezultaty dzięki Twojej pomocy. W ten sposób Twój newsletter nie tylko przyczyni się do zwiększenia sprzedaży, ale również zaprezentuje Cię jako profesjonalnego przedsiębiorcę i eksperta.
6. Przeprowadzenie wartościowego webinaru
Skuteczna promocja wymaga nie tylko przemyślanych działań, ale niejednokrotnie również wyjścia poza własną strefę komfortu! Jeśli nigdy wcześniej nie myślałeś o przeprowadzeniu szkolenia na żywo, to może właśnie nadszedł odpowiedni moment by to zrobić? Webinar to świetny sposób na zrzeszenie osób zainteresowanych Twoim kursem, zaprezentowanie im merytorycznej wiedzy i danie możliwości na to by mogli Cię poznać i polubić.
Opracowując temat swojego wystąpienia zadbaj o to by nawiązywał on do kwestii, które poruszysz podczas kursu. Nie bój się, że jeśli podzielisz się wiedzą za darmo to nikt go nie kupi. Wręcz przeciwnie! Aby potencjalny klient zdecydował się na zakup musi być pewny, że może się czegoś od Ciebie nauczyć. Daj mu tę szansę, przedstaw wartościowe wskazówki, opowiedz na pojawiające się pytania, a na końcu przedstaw swoją ofertę. Jeśli zrobisz to w odpowiedni sposób (75% czasu trwania webianaru powinno być przeznaczone na przekazanie wiedzy, 10% na bezpośredni kontakt z uczestnikami, a 15% na prezentację produktu) to efekt będzie murowany!
7. Live na Facebooku dla Twojej społeczności
Jest to podobna forma do webinaru, tyle że nie wymaga tak wielu technicznych przygotowań. Spotkanie ze swoimi odbiorcami możesz przeprowadzić bardziej spontanicznie, a oni nie będą musieli dokonywać zapisu by w nim uczestniczyć. Transmisja na żywo jest zwykle bardziej „koleżeńską” formą niż webinary i jego celem nie jest bezpośrednia sprzedaż, a nawiązanie relacji z odbiorcami. W trakcie swojego wystąpienia możesz poruszyć temat, który dotychczas najbardziej nurtował Twoich potencjalnych klientów lub przeznaczyć czas przeprowadzenie sesji pytań i odpowiedzi (oczywiście związanych z Twoim kursem).
8. Płatna reklama na Facebooku
Płatna reklama to świetny sposób na dotarcie do nowych odbiorców, a także aktywowanie osób, które zapoznały się z Twoją ofertą, ale nie zdecydowały się jeszcze na zakup Twojego kursu. Wyniki takiej promocji zależne są od kilku czynników: odpowiednio stargetowanej grupy docelowej, użytego zdjęcia i właściwego opisu. Zdecydowanie warto poćwiczyć tworzenie skutecznych reklam nieco wcześniej, zapewniam Cię jednak, że jest to naprawdę świetny sposób na promocję kursu!
9. Udostępnienie podstawowej wersji kursu
Jeśli wydajesz kurs po raz pierwszy to warto byś jak najlepiej zadbał o swoją wiarygodność i potwierdzenie skuteczności tego, czego uczysz. Jak to zrobić? Zaproponuj 3-4 osobom przedpremierowy, bezpłatny udział w kursie w zamian za feedback i rekomendację. Dzięki temu nie tylko dowiesz się co działa świetnie, a czego jeszcze brakuje w Twoich nagraniach i innych materiałach, ale również pozyskasz pierwsze bardzo cenne opinie, które ułatwią Ci promocję.
10. Merytoryczna wartość na grupach tematycznych
Oczywiście gorąco namawiam Cię do tego byś wyszedł z promocją swojego kursu poza własną społeczność (szczególnie jeśli jest ona niewielka). Istnieje wiele możliwości, za moment przedstawię Ci jedną z nich. Zapewne również obserwujesz rosnącą popularność facebookowych grup tematycznych. Ich założyciele bardzo często dbają o to, by uczestnicy mieli stały dostęp do cennej wiedzy. Jeśli temat Twojego kursu wpisuje się w zagadnienia poruszane w danej grupie to nic nie stoi na przeszkodzie byś zaproponował jej właścicielowi przygotowanie merytorycznego artykułu bądź przeprowadzenie live’a dla jego społeczności. Jeśli dostarczysz naprawdę dobrych jakościowo porad to prawdopodobnie nie będzie on miał nic przeciwko byś na koniec wspomniał o swoim kursie, dzięki któremu uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę. Nawet jeśli odbiorcy nie kupią go od razu, to dużo chętniej będą chcieli zapoznać się z Twoją działalnością. Bądź otwarty i korzystaj z możliwości, które pomija wielu przedsiębiorców!
Aby odnieść satysfakcjonujące rezultaty warto w trakcie kampanii promocyjnej zastosować przynajmniej kilka z przedstawionych tu sposobów i ułożyć je w przemyślany plan działania. Niektóre z tych aktywności możesz zrealizować zanim rozpoczniesz oficjalną sprzedaż. Pamiętaj, że im częściej Twój odbiorca usłyszy o Twoim kursie i im lepiej zapozna się z korzyściami wynikającymi z jego przerobienia, tym większa szansa, że zdecyduje się na udział. Zapomnij jednak o nachalnej sprzedaży. Dawanie wartości to najlepszy sposób na wzbudzenie zainteresowania klientów. Zamiast przekonywać ich do zakupu pokaż im co mogą zyskać, przedstaw namiastkę wiedzy jaka na nich czeka, daj im poczuć pierwsze efekty. W ten sposób zdobędziesz ich zaufanie, uznanie i wdzięczność, co znacząco i długotrwale wpłynie na Twoje wyniki, czego oczywiście Ci życzę!
Jeśli przedstawione w tym artykule wskazówki były dla Ciebie wartościowe to będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki to napisz śmiało, odpowiem na każde z nich!
Inne wpisy, którę mogą Cię zainteresować:
- Jak stworzyć kurs online?
- Jak prowadzić grupę na facebooku?
- Jak nagrać kurs online?
- Jak zarabiać na blogu?
- Jak wybrać swoją niszę?
- Branding marki
- Jak sprzedać kurs online?
- Aplikacje mobilne dla biznesu
- Jak określić grupę docelową?
- Jak zarabiać na YouTube
- Strony abonamentowe – co to jest?
- Marketing afiliacyjny – co to jest?
- Sposoby promocji kursów online